Categories
yazılar

diogenes’in dişleri

“nasıl isimler taktınız sefilliğinize, pencere kenarlarınıza hangi modern-estetik saksılar koyup dış manzarayı güzelleştirmeye çalıştınız?”


kokmuş bedenler! tüm yalnızlıklarının sorumlulukları bir başkasının omuzunda olanlar; gücünüz elveriyor mu taşımaya? sahiplenmeyi öylesine sevmediniz mi? çift katlı bir harmanisi her koşula yeten adama sizler köpek diye seslenmediniz mi? diogenes’in ısırdıkları, kanayan uzuvlarınızı gizlemek için mi böylesine süslü giyinmektesiniz? yaranıza pansuman yaparken kimseye görünmemek için mi tapınakvari evlerinizde yaşarsınız?

gösterin elinizdeki nice kılıfları! tüm şöhretinizin ve basit, uydurma zevklerinizin çözümlendiği o düğümbaşlarını gösterin! nasıl isimler taktınız sefilliğinize, pencere kenarlarınıza hangi modern-estetik saksılar koyup dış manzarayı güzelleştirmeye çalıştınız? gördünüz mü mağara oluklu gözlerinizden dış dünyanın bir ve aynı olduğunu, doğaya ve yalnızca onun yasalarına hükmettiğini? siz o yasalara hangi isimleri uygun gördünüz engin latince neşriyatınızda? ısırıldınız! bakın, boynunuzdaki ak fularlar çok yakın al olmaya. dünyanın tüm tekstil üreticileri bir olsa da kan fışkırmaya devam ediyor diogenes’in diş izlerinin ardında. size hekim bulmalı. gizlenmiş gecenin koynunda, usulca soluyan dermanı bulup güneşe çıkarmalı. gündüz vakti yine de o feneri yakmalı!

4 replies on “diogenes’in dişleri”

Merhaba, bu yazınızı çok sevdiğimi söylemek isterim. Okurken iki kere düşündüğüm yerler de oldu, anlamadığım kısımlar da. Doğrusu, yazınız bir derinliğe sahip bana göre. Bir soru sormak istiyorum yine de. Çift katlı harmanili bir adama neden köpek diye sesleniyoruz, açıklar mısınız?
(arşivden alınmıştır, 4 eylül 2020)

merhaba! bahsettiğim kişi sinoplu diogenes. kendisi çift katlı harmani ile dolaşırdı ve kinizm felsefesinin en büyük temsilcisiydi. yunanca “kynikos” köpek demektir ve kinizm kelimesinin kökeni de buradan gelmektedir. yaşantısından ötürü diogenes’e çokça “köpek” diye seslenilirdi. o da bu seslenmeyi kabul eder ve bundan hiç rahatsız olmazdı.

Rastgele gördüm blogu ve beklemiyordum bu kaliteyi. Takipteyim.

(arşivden alınmıştır, 4 eylül 2020)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *