Categories
yazılar

bogota haberleri

“bogotá’nın chapinero mevkiinde başından iki el ateş edilerek öldürülen ünlü gazeteci eduardo garcía’nın katilinin kimliği henüz belirlenemedi.”


ellerim terliyor ve tedirginim. çalışanlar masaları ufaktan berbat kokan o malum bezle temizlemeye ve toparlamaya başladı. herhangi bir cumartesi gecesi gibi oturmaya özen gösteriyorum. bir elimde telefon, öbür elimde bira, heyecanla olan bitenin haberlere düşmesini bekliyorum.

el tiempo gazetesinin internet sitesindeki “son dakika” haberine hızlıca bakınıyorum.

“bogotá’nın chapinero mevkiinde başından iki el ateş edilerek öldürülen ünlü gazeteci eduardo garcía’nın katilinin kimliği henüz belirlenemedi. yerel polisin yanı sıra cuerpo técnico de investigación da incelemelere katıldı. elli sekiz yaşındaki eduardo garcía…”

biramdan bir yudum daha alıyorum.

“…cinayetinin görgü tanığı m.j.’nin ifadesine göre kısa boylu, otuzlu yaşlarında, yüzü bandana ile gizlenmiş katil zanlısının eduardo garcía’ya önce dostça sarılıp ardından aniden başına ateş açtığı belirtiliyor.”

gülümsememe engel olamadım. elimi biraden çekip cebime götürüyorum ve eduardo’nun paltosunun cebinden aldığım katlanmış kağıt parçasını çıkartıp düzleyerek incelemeye koyuluyorum. bu yazımı kendi ellerimle ona teslim etmiştim. sonrasındaysa yazımı üst-tabakadan arkadaşlarına gösterip benimle alay ettiğini, yazımın asla çalıştığı gazetesinde yayınlanamayacağını söylediğini öğrenmiştim. oysa bu yazı benim bugüne dek üzerinde en çok uğraştığım, rüyalarıma giren tek çalışmaydı. kendisi bana güç sahibi insanlara özgü o yavşak sırıtışını takınarak yazımı yayın komisyonuna sunacağını ve basılmasını can-ı gönülden istediğini söylemişti. dostça sarılmışım, peh, işime gelir. altında başka anlam ararlar ve de beni bulmaları güçleşir. zaten haber esasen budur; doğruluğunu okuyan orada olmadığı yahut olamadığı için meşrulaştırır. bir medyumla ona ulaşmak, yabancılık hissiyle birlikte olayın gerçekliğinden epey uzağa götürür sizi. bu nedenledir ki şiddet içerikli haberler hala en çok reyting getirenlerdir. bu haberlerin keyfi yalnızca kimseler size karışmadan “vah-vah” diyebiliyorsanız çıkar. dürüst olalım, şiddete herkes düşkündür -içinde siz yoksanız.

-iyi geceler, ne yazık ki kapatıyoruz. hesabınız, buyrun.

apar topar elimdeki kağıdı katlayıp cebime tıkıştırıyorum ve aynı zamanda birkaç banknot kavrayıp masaya bırakıyorum. birayı hızlıca kafama dikip teşekkür ediyorum ve ayrılıyorum. bu beladan kurtulmanın yolunu yarın sabah düşünürüm. bu gece birkaç biraya daha ihtiyacım var.

2 replies on “bogota haberleri”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *